Ugo Basile

Běhací pásy pro hlodavce NG s výměnnou sestavou pásů pro potkany nebo myši - treadmill

Code 47300UB
Ugo Basile představuje originální běhací pás pro potkany a myši. Toto zařízení je vhodné pro testy jak potkanů, tak myší. Možnost výboje je součástí všech modelů.
Zjistit více o produktu
Výhody

Vlastnosti

  • Jedno zařízení pro testování jak potkanů, tak myší
  • Sklon: pozitivní (do kopce) či negativní (z kopce), od -25 do +25°, po 5°
  • Výboj: od 0 do 2 mA (v krocích po 0.1 mA), součástí
  • Ovládání: 4”3 dotyková obrazovka na přípravu a monitorování testu

Výhody

  • Režimy: konstantní rychlost, zrychlování, vlastní rampy
  • Rychlost: od 3 do 100m/min, po 1m/min
  • Detekce: skrz zabudovaný elektrický obvod automaticky detekuje rychlost a absolutní a relativní vzdálenosti
  • X-PAD Software: nová uživatelsky přívětivá verze na přípravu pokusu a správu výsledků

Použití

“Cvičení je multifaktoriální aktivitou, která ovlivňuje prakticky každý orgán v těle. Nejen že cvičení přináší mnohé zdravotní výhody, nedostatek pohybu se podílí na mnoha chronických zdravotních problémech.

Jak se hromadí důkazy o působivé škále zdravotních benefitů, jež cvičení poskytuje, vědci v oblasti biomedicíny se stále více zajímají o provádění systematických výzkumů cvičení za účelem bližší definice těchto benefitů”.

Únava je běžným a často špatně pochopeným symptomem u mnoha nemocí a poruch. Nové preklinické testy únavy mohou pomoci lépe pochopit chování připomínající únavu u hlodavců a mnohá další paradigmata ohledně cvičení, a případně i studie pro budoucí léčbu únavy.

Běhací pásy jsou posuvné pásy (tapis-roulants) s přednastavitelnou rychlostí a úpravou sklonu z/do kopce, což umožňuje nucené cvičení a přesné testování únavy u laboratorních zvířat.

“Běhací pásy se v posledních desetiletích hojně využívají ke studiu behaviorálních, fyziologických, biochemických a v současné době i molekulárních reakcí jak na akutní zátěžový stres, tak na chronické tréninkové cvičení. Ačkoli vědci používají široké spektrum druhů (…) na studie běhání na pásu, ve většině případů pracují právě s hlodavci.

Běh na pásu má znatelnou výhodu oproti ostatním formám cvičení, jako je např. spontánní běhání v kolečku či plavání, a to je schopnost přesně kalkulovat celkové množství externí práce, kterou potkan vykoná.

Běh na běžeckém pásu může být chápán jako forma nuceného cvičení, při němž zvíře nemá na výběr, jestli se chce aktivity účastnit. Kvůli tomu mohou být přidány nepříjemné podněty (např. elektrické výboje či silná fouknutí vzduchu) na motivaci zvířete k pohybu.”

(z Resource Book for the Design of Animal Exercise Protocols, APS, Feb 2006)

Detailní informace najdete na stránce Ugo Basile.

Publikace
  • Exercise Ameliorates Motor Deficits and Improves Dopaminergic Functions in the Rat Hemi-Parkinson's Model YH Chen, TT Kuo, JH Kao, EYK Huang, TH Hsieh… - Scientific Reports, 2018

Method paper

  • American Physiological Society: “Resource Book for the Design of Animal Exercise Protocols” February 2006
  • O.J. Kemi et alia: “Intensity-Controlled Treadmill Running in Mice: Cardiacand Skeletal Muscle Hypertrophy” J. Appl. Physiol. 93: 1301-1309, 2002
  • X.Q. Wang & G.W. Wang: “Effects of Treadmill Exercise Intensity on Spatial Working Memory and Long-Term Memory in Rats” Life Sciences 149: 96-103, 2016
  • M. Shinozaki et alia: “Combined Treatment With Chondroitinase ABC and Treadmillrehabilitation for Chronic Severe Spinal Cord Injury in Adult Rats” Neuroscience Res 113: 37-47, 2016