Barnes maze pro myši a potkany, optimalizované pro videotracking
Vlastnosti
- Vysoce kontrastní barvy
- Povrch není reflexní
- Široký výběr barev
- Přiměřeně drsná „teplá“ textura povrchu
- Kvalitní materiály
Výhody
- Optimální výsledky s jakýmkoli softwarem pro videotracking
- Zaručuje ideální pohled kamery bez odlesků
- Dostupné v šedé (standard), modré, bílé, černé či jiné vlastní barvě
- Vybráno pro pohodlí hlodavců, neklouže
- Spolehlivé a odolné labyrinty, snadné čištění a skladování
Použití
Carol Barnes navrhla testovací bludiště na prostorové učení a paměť v roce 1979. Zvířata unikala z jasně osvětlené kulaté odhalené plochy do malého tmavého prostoru umístěného pod jednou z děr po obvodu platformy. Ačkoli byl test původně navržen pro potkany, bludiště Barnes je populárnější ke studiu prostorové paměti u myší díky jejich vynikajícím schopnostem najít malé otvory a utéct nimi.
K optimalizaci kognitivního výkonu jsou za potřebí vizuální podněty: u myší testovaných s intra- a extra-bludišti se projevuje lepší výkonnost než u myší trénovaných bez prostorových podnětů.
Bludiště Barnes je podobné Morrisovu vodnímu bludišti: oba pokusy měří schopnost myši naučit se a zapamatovat si lokaci cílové zóny pomocí vzdálených vizuálních podnětů umístěných kolem testovací oblasti. Obojí také závisí na hipokampální prostorové referenční paměti a na vrozených tendencích subjektů opustit averzní prostředí.
Nicméně v Barnes bludišti není použito žádného silného averzního stimulu na motivaci, což může vést k většímu stresu zvířete a ovlivnit tak jeho výkonnost. Již proběhly návrhy udělat bludiště Barnes méně anxiogenní.
Pomocí bludiště Barnes s různými protokoly se většinou studovala referenční a pracovní paměť, v současnosti se bludiště Barnes používá v protokolech ke studiu krátkodobé a dlouhodobé referenční paměti.
Method paper
- C. Barnes et alia: “Memory Deficits Associated with Senescence: a Neurophysiological and Behavioral Study in the Rat" J Comp Physiol Psychol.93(1):74-104, 1979
- B. Sunyer et alia: “Barnes Maze, a Useful Task to Assess Spatial Reference Memory in the Mice” Protocol Exchange: doi:10.1038/nprot.2007.390, 2007