Test orofaciální stimulace (metoda Fehrenbacher, Henry, Hargreaves)
Vlastnosti a výhody
- Mechanické i termální testy nocicepce v rámci jednoho experimentu
- Do měření orofaciální nocicepce zahrnuje mozkové funkce vyššího řádu
- Pro test není třeba odstraňovat hmatové chlupy na hlavě zvířete
- High throughput: lze testovat až 16 zvířat současně
Použití
Problémy orofaciálních bolestí jsou běžné a zahrnují struktury a mechanismy jedinečné pro trigeminální nerv. Pro orofaciální preklinický výzkum je v současné době dostupných málo metod a žádná z nich nezahrnuje současné měření mechanické a termální stimulace v rámci jednoho experimentu.
Kromě toho, zatímco většina současných testů měří odnaučené chování jako cukání nebo odtahovací reflexy, nový test orofaciální stimulace vyvinutý Fehrenbacherem, Henrym a Hargreavesem do měření orofaciální nocicepce zahrnuje mozkové funkce vyššího řádu.
Tento inovativní přístup umožňuje vysoce integrované nociceptivní reakce na tepelnou a mechanickou stimulaci.
Zvířata jsou trénována a testována ve standardních domácích klecích. Testy se provádí v přítomnosti tepelného či mechanického podnětu na hmatové chlupy. Po vyvolání hypersensitivity (např. trigeminální ligace či injekce) je test zopakován, z čehož je určen důsledek léčby na stravovací chování/odměny. Citlivost testu (pokles stravovacího chování vyvolaný zánětem a snížení hypersenzitivity lokálním či systematickým podáváním analgetik) je prokázána (Hargreaves et alia, ms in prep.); stravovací chování silně koreluje s mechanickou či termální orofaciální nocicepcí, jelikož zvíře musí přijít do kontaktu se stimulátorem, chce-li se dostat k odměně ve formě jídla.
Method Paper
- J.C. Fehrenbacher et alia: “Characterization of a novel orofacial behavioral assay to assess hyperalgesia to thermal and mechanical stimulation”. (submitted).