Conditioned Place Preference (CPP) klece pro myši nebo potkany
Vlastnosti
- Vyměnitelné dno a stěny se vzory
- Stěny v každém oddělení mohou být upraveny
- Vysoký kontrast se světlými či tmavými zvířaty
- Specifické modely a dna pro myši či potkany
Výhody
- Části se liší hmatovou stimulací
- Části se liší vizuální stimulací
- Optimalizováno pro videotracking
- Navrženo pro systémy na více klecí
Použití
Paradigma CPP poskytuje informace o odměňujícím či averzivním vlivu vizuálních a hmatových kontextových podnětů spojených s drogami.
Tato technika si získala značnou popularitu ve výzkumných studiích věnujících se závislosti, jelikož je mnohem jednodušší ve srovnání s procedurami samostatného podávání.
Nejprve je zvíře podmíněno tak, aby si spojilo jednu z dvou částí nádoby s omamnou zkušeností. Potom se měří čas strávený v jednotlivých částech; upřednostňování či vyhýbání se části spojené s drogou, a tudíž i odměňující/averzní vlastnosti drogy, z toho lze snadno vyčíst.
CPP test vyžaduje, aby zvíře provedlo jen jednoduchou věc (tj. přesunulo se z jedné části do druhé) za účelem dostat se do/vyhnout se části spojené s drogou; očekává se, že zvíře bude trávit více času v části spojené s drogou, pokud na něj měla látka pozitivní efekt.
- Baclofen Prevents Drug-Induced Reinstatement of Extinguished Nicotine-Seeking Behaviour and Nicotine Place Preference in Rodents L. Fattore et alia, Eur. European Neuropsychopharmacol. 19(7): 487-498, 2009
- Inhibition of Anandamide Hydrolysis by Cyclohexyl Carbamic Acid 3’-Carbamoyl-3-yl Ester (URB597) Reverses Abuse-Related Behavioral and Neuro-chemical Effects of Nicotine in Rats M. Scherma et alia, J. Pharmacol. and Exper. Therap.” 327:482–490, 2008
Special thanks to Prof. Paola Fadda (Department of Pharmacology, University of Cagliari, Italy) for the initial design of the boxes: her valuable comments and suggestions allowed us to keep the focus on the user needs and opinions.